2014

Hidden Show: The Good Neighbour, Battersea Arts Centre & Bloomberg Futures, Battersea Arts Centre, 2 January

From Morning to Midnight, Georg Kaiser, Lyttelton, National Theatre, 3 January

Middlemarch Trilogy (Dorothea’s Story, The Doctor’s Story, Fred and Mary), George Eliot & Geoffrey Beevers, Orange Tree Theatre, 4 January

Coriolanus, William Shakespeare, Donmar Warehouse, 6 January

Jewels (Emeralds; Rubies; Diamonds), Royal Opera House, 7 January

Henry V, William Shakespeare, Noël Coward Theatre, 8 January

Richard II, William Shakespeare, Barbican Theatre, 9 January

Stephen Ward, Andrew Lloyd Webber, Aldwych Theatre, 10 January

Diary of a Madman, Nikolai Gogol & Steve Hennessy, New Wimbledon Studio, 11 January

Bloodshot, Douglas Post, St James Studio, 12 January

Tell Me On A Sunday, Andrew Lloyd Webber & Don Black, St James Theatre, 12 January

American Psycho, Roberto Aguirre-Sacasa & Duncan Sheik, Almeida Theatre, 13 January

Not I / Footfalls / Rockaby, Samuel Beckett, Royal Court Theatre, 14 January

Matthew Bourne’s Swan Lake, Tchaikovsky, Sadler’s Wells, 15 January

Strangers On A Train, Patricia Highsmith & Craig Warner, Gielgud Theatre, 16 January

KSO Presents a Night of Macabre, Queen Elizabeth Hall, Southbank Centre, 20 January

The Duchess of Malfi, John Webster, Sam Wanamaker Playhouse, 21 January

Cuckoo, Suhayla El Bushra, Unicorn Theatre, 22 January

Platonov, Anton Chekhov, Theatre Collection at Lord Stanley Pub, 23 January

Faster-Higher-Stronger-Straighter, Damien Tracey, Dominion Studio, 24 January

Wolf Hall, Hilary Mantel & Mike Poulton, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 25 January

Bring Up the Bodies, Hilary Mantel & Mike Poulton, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 25 January

The Day Shall Declare It, Wilderness, Theatre Delicatessen, 26 January

Ellen Terry with Eileen Atkins, Sam Wanamaker Playhouse, 26 January

The Duck House, Dan Patterson & Colin Swash, Vaudeville Theatre, 27 January

Flight, Mikhail Bulgakov, Brockley Jack Studio Theatre, 28 January

Candide, Leonard Bernstein, Menier Chocolate Factory, 29 January

The Dead, Città di Ebla, Pit Theatre, Barbican, 30 January

A Lady of Little Sense, Lope de Vega, Arcola Theatre, 31 January

Putting It Together, Stephen Sondheim, St James Theatre, 1 February

WitTank / Steve Hall, Pleasance Theatre (Studio), 1 February

Kindertransport, Diane Samuels, Richmond Theatre, 3 February

Lost Boy, Phil Wilmott, Charing Cross Theatre, 4 February

Happy Days, Samuel Beckett, Young Vic, 5 February

Oh! What A Lovely War, Joan Littlewood et al, Theatre Royal Stratford East, 6 February

What the Women Did, Southwark Playhouse, 7 February

A Midsummer Night’s Dream, William Shakespeare, Brockley Jack Studio Theatre, 8 February (The Dream)

A Midsummer Night’s Dream, William Shakespeare, Brockley Jack Studio Theatre, 8 February (The Nightmare)

A Midsummer Night’s Dream, William Shakespeare, Barbican Theatre, 10 February

Donkeys’ Years, Michael Frayn, Rose Theatre Kingston, 11 February

Black Coffee, Agatha Christie, Richmond Theatre, 12 February

Cover Her Face, John Webster adapted by Daniel Fulvio & Martin Moriarty, Bethnal Green Working Mens Club, 13 February

King Lear, William Shakespeare, Olivier, National Theatre, 14 February

Blurred Lines, Nick Payne, The Shed, National Theatre, 15 February

The Cement Garden, Ian McEwan adapted by David Aula & Jimmy Osborne, Vaults Festival, 15 February

Fear and Loathing in Las Vegas, Hunter S Thompson & Lou Stein, Vaults Festival, 15 February

Shylock, Gareth Armstrong, JW3, 16 February

1984, George Orwell adapted by Robert Icke & Duncan Macmillan, Almeida Theatre, 17 February

Our Man in Havana, Graham Greene & Clive Francis, Queen’s Theatre Hornchurch, 18 February

Fortune’s Fool, Ivan Turgenev, Old Vic, 19 February

Between the Lines, Simon de Deney, Ophelia Dalston, 20 February

Fame: The Musical, David de Silva & José Fernandez, New Wimbledon Theatre, 21 February

The Dumb Waiter, Harold Pinter, Matthews Yard, 23 February

The Fat Man’s Wife, Tennessee Williams, Canal Café Theatre, 23 February

The Full Monty, Simon Beaufoy, Noël Coward Theatre, 24 February

Crystal World, Victor Pelevin, The Tabernacle, 25 February

Sochi 2014, Tess Berry-Hart, Hope Theatre, 27 February

Ed Gamble, Hen & Chickens Theatre, 27 February

Don Gil of the Green Breeches, Tirso de Molina, Arcola Theatre, 28 February

The A-Z of Mrs P, Diane Samuels & Gwyneth Herbert, Southwark Playhouse, 1 March

The Trunk, Anton Chekhov & Mike Carter, The Space, 1 March

Storm in a Teacup, Hot Coals Theatre Ensemble, Park Theatre, 2 March

Sun, Alan Fielden, St Leonard’s Church, Shoreditch, 2 March

Punishment Without Revenge, Lope de Vega, Arcola Theatre, 3 March

Knight of the Burning Pestle, Francis Beaumont, Sam Wanamaker Playhouse, 4 March

Being Shakespeare, Jonathan Bate, Harold Pinter Theatre, 5 March

Blue Remembered Hills, Dennis Potter, New Diorama Theatre, 5 March

The Hunter & Other Works, Davy & Kristin McGuire, Shoreditch Town Hall, 6 March

The Birds, Conor McPherson, Charles Cryer Studio Theatre, 7 March

Sound & Fury’s Going Dark, Hattie Naylor, Science Museum, 8 March

City of Angels, Cy Coleman, David Zippel & Larry Gelbart, Bernie Grant Arts Centre, 8 March

I Do, Dante or Die, Hilton Docklands, 8 March

The Hotel Plays (The Pink Bedroom, Green Eyes, Sunburst), Tennessee Williams, The Langham Hotel, 9 March

An Awfully Big Performance, Chickenshed Theatre Company, Chickenshed Theatre, 9 March

Blithe Spirit, Noël Coward, Gielgud Theatre, 10 March

A November Day, Kathy & Andrew Kim, Canada Water Culture Space, 12 March

Twelve Angry Men, Reginald Rose, Garrick Theatre, 13 March

I’d Rather Goya Robbed Me Of My Sleep Than Some Other Arsehole, Rodrigo Garcia, Gate Theatre, 13 March

Border Tales, Protein Dance, The Place, 14 March

Under Milk Wood, Dylan Thomas, New Theatre Cardiff, 15 March

The Massacre at Paris, Christopher Marlowe, Rose Theatre Bankside, 16 March

The Dead Dogs, Jon Fosse, The Print Room, 17 March

Rift Zone, Night Light Theatre, New Diorama Theatre, 19 March

The Unremarkable Death of Marilyn Monroe, Elton Townend Jones, Studio Theatre, Artsdepot, 20 March

I Can’t Sing! The X Factor Musical, Harry Hill & Steve Brown, London Palladium, 22 March

Bouncers, John Godber, Compass Studio, 23 March

Fallen Angels, Noël Coward, New Victoria Theatre, Woking, 24 March

Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster, Sylvia Lancaster & Simon Armitage, 27 March

Inner Voices, Eduardo de Filippo, Barbican Theatre, 28 March

A Life of Galileo, Bertolt Brecht, Rose Theatre Kingston, 29 March

See How They Run, Philip King, Richmond Theatre, 29 March

Do I Hear a Waltz?, Arthur Laurents, Richard Rodgers & Stephen Sondheim, Park Theatre, 30 March

Versailles, Peter Gill, Donmar Warehouse, 31 March

Fiddler on the Roof, Jerry Bock, Sheldon Harnick & Joseph Stein, New Wimbledon Theatre, 1 April

Prince Igor, Alexander Borodin, London Coliseum, 2 April

Dial M For Murder, Frederick Knott, Richmond Theatre, 3 April

Powder Her Face, Thomas Adès & Philip Hensher, Ambika P3 Gallery, 4 April

Henry IV Part I, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, 5 April

Henry IV Part II, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, 5 April

The Brothers, Reza de Wet, White Bear Theatre, 6 April

Richard Herring, Tabard Theatre, 6 April

Father Nandru and the Wolves, Julian Garner, Wilton’s Music Hall, 8 April

Ah, Wilderness!, Eugene O’Neill, London Theatre Workshop, 9 April

Three Sisters, Anton Chekhov, Southwark Playhouse, 14 April

Urinetown, Mark Hollmann & Greg Kotis, St James Theatre, 15 April

Classic Ghosts (The Signalman/Oh Whistle…), Yvonne Arnaud Theatre, Guildford, 16 April

‘Tis Pity She’s a Whore, John Ford, Silk Street Theatre, Barbican, 17 April

The Minotaur, Kevin Dyer, Polka Theatre, 18 April

Philip Pullman’s Grimm Tales, Shoreditch Town Hall, 18 April

Our Friends, The Enemy, Alex Gwyther, Rich Mix, 18 April

Shakespeare: The Puppet Show, The Puppet Story, V&A, 19 April

The Notorious Mrs Ebbsmith, Arthur Wing Pinero, Jermyn Street Theatre, 19 April

Brand New Ancients, Kate Tempest, Battersea Arts Centre, 19 April

Hamlet (World Hamlet), William Shakespeare, Middle Temple Hall, 20 April

The School for Scheming, Dion Boucicault, Orange Tree Theatre, 21 April

The Paper Cinema’s Odyssey, The Paper Cinema, Battersea Arts Centre, 22 April

The Perfect Murder, Peter James, Richmond Theatre, 23 April

Translations, Brian Friel, Rose Theatre Kingston, 24 April

Blues in the Night, Hackney Empire, 25 April

The Good Person of Szechwan, Bertolt Brecht, Trinity Buoy Wharf, 26 April

Our Country’s Good, Timberlake Wertenbaker, Trinity Buoy Wharf, 26 April

Yerma, Federico García Lorca, Trinity Buoy Wharf, 26 April

Titus Andronicus, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 27 April

The Three Rings of Cirque Tsuki: Birthday, Feast & Parade, Immercity, Babel Studios, 27 April

Seven Brides for Seven Brothers, David Landay & Lawrence Kasha, Richmond Theatre, 28 April

A Dashing Fellow, adapted from the stories of Vladimir Nabokov, New Diorama Theatre, 29 April

Three Sisters [Russian], Anton Chekhov, Wyndham’s Theatre, 30 April

Uncle Vanya [Russian], Anton Chekhov, Wyndham’s Theatre, 1 May

Murder On Air, Agatha Christie, Theatre Royal Windsor, 2 May

Spring Awakening, Frank Wedekind, Richmond Theatre, 8 May

A Taste of Honey, Shelagh Delaney, Lyttelton, National Theatre, 9 May

The Play That Goes Wrong, Mischief Theatre, Rose Theatre Kingston, 10 May

Ace of Clubs, Noël Coward, Union Theatre, 11 May

Warnings to the Curious, Don’t Go Into the Cellar, White Bear Theatre, 11 May

Charles III, Mike Bartlett, Almeida Theatre, 12 May

Fings Ain’t Wot They Used T’be, Frank Norman & Lionel Bart, Theatre Royal Stratford East, 13 May

Venice Preserv’d, Thomas Otway, Paynes & Borthwick Wharf, 14 May

All My Sons, Arthur Miller, Regent’s Park Open Air Theatre, 15 May

Paula’s Story, Paula Rees & family, Studio, Chickenshed Theatre, 16 May

Nordic Noir Double Bill: Killing the Danes (Vivienne McKee) / The Evil (Jan Guillou, Benny Haag), London Toast Theatre, Riverside Studios, 17 May

Guards! Guards!, Terry Pratchett & Stephen Briggs, Bob Hope Theatre, 17 May

A Handful of Stars, Billy Roche, Theatre503, 18 May

Godspell, Stephen Schwartz & John-Michael Tebelak, Lyric Theatre, 19 May

Hamlet (First Quarto), William Shakespeare, Courtyard Theatre, 20 May

In the Heights, Lin-Manuel Miranda & Quiara Alegria Hudes, The Large, Southwark Playhouse, 21 May

Secret Theatre Show 5: A Series of Increasingly Impossible Acts, The Company & Joel Horwood, Lyric Hammersmith, 22 May

How to Succeed in Business Without Really Trying, Shepherd Mead & Frank Loesser, Ye Olde Rose & Crown, 23 May

Murder in the Cathedral, T.S. Eliot, St Bartholomew the Great, 24 May

Just Another Love Story, Stephen Sondheim, London Theatre Workshop, 24 May

The Testament of Mary, Colm Tóibín, Barbican Theatre, 25 May

Serenade / Sweet Violets / DGV, Royal Opera House, 26 May

Good People, David Lindsay-Abaire, Noël Coward Theatre, 28 May

Buddy: The Buddy Holly Story, Alan Janes et al, Richmond Theatre, 29 May

A Small Family Business, Alan Ayckbourn, Olivier, National Theatre, 30 May

The Silver Tassie, Seán O’Casey, Lyttelton, National Theatre, 31 May

Shakespeare’s Sonnets, Royal Festival Hall, Southbank Centre, 1 June

Waiting For Godot, Samuel Beckett, Arcola Theatre, 2 June

A View From the Bridge, Arthur Miller, Young Vic, 3 June

The Pajama Game, Richard Adler, Jerry Ross, George Abbott & Richard Bissell, Shaftesbury Theatre, 4 June

Clarence Darrow, David W. Rintels, Old Vic, 5 June

The Roof, FUEL, Frauke Requardt & David Rosenberg, Doon Street Car Park, 5 June

Black Snow, Mikhail Bulgakov & Keith Dewhurst, Tristan Bates Theatre, 6 June

Ushers: The Musical, Yiannis Koutsakos, James Oban & James Rottger, Charing Cross Theatre, 7 June

The Notebook of Trigorin, Tennessee Williams, Cockpit Theatre, 7 June

Things We Do For Love, Alan Ayckbourn, Churchill Theatre Bromley, 9 June

The Woman In Black, Susan Hill & Stephen Mallatratt, Fortune Theatre, 10 June

The Roaring Girl, Thomas Dekker & Thomas Middleton, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 11 June

Arden of Faversham, anonymous, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 11 June

The Manual Oracle, Phoebe von Held, Yard Theatre, 12 June

Dmitry Krymov Lab: Opus No 7, Barbican Theatre, 13 June

Tonight at 8.30, Noël Coward, Richmond Theatre, 14 June

Mr Burns, Anne Washburn, Almeida Theatre, 16 June

The Last Days of Troy, Simon Armitage, Shakespeare’s Globe, 17 June

Happy Days, Garry Marshall & Paul Williams, Milton Keynes Theatre, 18 June

You Might As Well Live, Cotton Grass Theatre, Mill Studio, Yvonne Arnaud Theatre, 19 June

The Devil & Stepashka, Leo Tolstoy & Claire Booker, The Space, 20 June

Duet For One, Tom Kempinski, Morris Space, Park Theatre, 21 June

Misalliance, George Bernard Shaw, Tabard Theatre, 21 June

20th Century Boy, Marc Bolan & Peter Rowe, New Wimbledon Theatre, 23 June

Catch 22, Joseph Heller, Richmond Theatre, 24 June

The Notebook, Ágota Kristóf & Forced Entertainment, Battersea Arts Centre, 25 June

Making Stalin Laugh, David Schneider, JW3, 26 June

All Creatures Great & Small, James Herriot & Simon Stallworthy, 27 June, Yvonne Arnaud Theatre, Guildford

After a War, LIFT, Battersea Arts Centre, 28 June

Marriage, Nikolai Gogol & Howard Colyer, Jack Studio Theatre, 28 June

Skitterbang Island, Martin Ward & Phil Porter, Adventure Theatre, Polka Theatre, 29 June

Swansong, Anton Chekhov, Theatre Collection at Lord Stanley Pub, 29 June

Great Britain, Richard Bean, Lyttelton, National Theatre, 30 June

The Trials of Oscar Wilde, Merlin Holland & John O’Connor, Dugdale Centre, 1 July

Fathers and Sons, Ivan Turgenev & Brian Friel, Donmar Warehouse, 2 July

The Rape of Lucrece, William Shakespeare, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 3 July

Midnight Circus, Aircraft Circus, Jackson’s Lane, 4 July

Hotel, Polly Stenham, The Shed, National Theatre, 7 July

Le Coq d’Or, Nikolai Rimsky-Korsakov & Sergei Diaghilev, London Coliseum, 8 July

The Turn of the Screw, Benjamin Britten, Opera Holland Park, 9 July

The Dwindling House of Holland, Immercity, Holland Park, 9 July

Shakespeare in Love, Lee Hall, Noël Coward Theatre, 10 July

Once: The Musical, Enda Walsh, Glen Hansard & Markéta Irglová Phoenix Theatre, 12 July

La Bohème, Giacomo Puccini, Royal Opera House, 13 July

Another Country, Julian Mitchell, Richmond Theatre, 14 July

This Was A Man, Noël Coward, Finborough Theatre, 15 July

Holes, Tom Basden, Arcola Tent, 16 July

Macbeth, William Shakespeare & RIFT, Balfron Tower, 17 July

Pacific Overtures, Stephen Sondheim & John Weidman, Union Theatre, 18 July

Aurora Orchestra: Jitterbug, LSO St Luke’s, 20 July

Tonight’s the Night, Rod Stewart & Ben Elton, New Victoria Theatre, Woking, 21 July

Holy Warriors, David Eldridge, Shakespeare’s Globe, 22 July

Skylight, David Hare, Wyndham’s Theatre, 23 July

Up from Paradise, Arthur Miller & Stanley Silverman, New Wimbledon Studio, 24 July

I Killed Rasputin, Richard Herring, Riverside Studios, 25 July

The Events, David Greig, The Maria, Young Vic, 26 July

The Last Days of Limehouse, Jeremy Tiang, Limehouse Town Hall, 26 July

Nobody’s Baby, Arthur Pita, Paul Hamlyn Hall, Royal Opera House, 27 July

The Crucible, Arthur Miller, Old Vic, 28 July

Antony and Cleopatra, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 29 July

Medea, Euripides, Olivier, National Theatre, 30 July

In Lambeth, Jack Shepherd, The Large, Southwark Playhouse, 31 July

Son of Man, Cut String Theatre, The Crypt, Museum of the Order of St John, 1 August

The Two Gentlemen of Verona, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 2 August

The White Devil, John Webster, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 2 August

Not About Heroes, Stephen MacDonald, The Attic Theatre, Stratford upon Avon, 3 August

A Streetcar Named Desire, Tennessee Williams, Young Vic, 4 August

Marry Me a Little, Stephen Sondheim, St James Studio, 5 August

Alice Through the Looking Glass, Iris Theatre, St Paul’s Church, Covent Garden, 6 August

The Gentlemen of Horror, James Goss, Phoenix Artist Club, 7 August

Apollo / A Midsummer Night’s Dream, Stravinsky / Mendelssohn, Royal Opera House, 8 August

Therese Raquin, Èmile Zola, Nona Shepphard & Craig Adams, Park Theatre, 10 August

My Night With Reg, Kevin Elyot, Donmar Warehouse, 11 August

Miss Saigon, Claude-Michel Schönberg & Alain Boublil, Prince Edward Theatre, 12 August

The Girl in the Blue Coat, Thomas Hardy & Fiona Ho, Hen & Chickens Theatre, 13 August

Forbidden Broadway, Gerard Alessandrini, Menier Chocolate Factory, 13 August

Julius Caesar, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 14 August

The Boy Who Climbed Out Of His Face, SHUNT, The Jetty, Greenwich, 15 August

Twelfth Night, William Shakespeare, Etcetera Theatre, 16 August

Porgy & Bess, George Gershwin, Regent’s Park Open Air Theatre, 16 August

Diary of a Nobody, George & Weedon Grossmith & Mary Franklin, King’s Head Theatre, 17 August

Richard III, William Shakespeare, Trafalgar Studios 1, 18 August

Dirty Rotten Scoundrels, David Yazbek & Jeffrey Lane, Savoy Theatre, 19 August

The Importance of Being Earnest, Oscar Wilde, Harold Pinter Theatre, 20 August

The Ring Cycle Plays, Phil Willmott & Lisa Kuma, Scoop Free Theatre, 21 August

Muse of Fire 2014, Harper Ray & Adam Sibbald, Shakespeare’s Globe, 23 August

Anything Goes: A 50th Anniversary Celebration of the Music of Cole Porter, Cadogan Hall, 23 August

April in Paris, John Godber, Theatre Royal, Glasgow, 26 August

New Works 2014 (1914 Machine / Blind Eye), Clare Duffy / Isabel Wright, Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Scotland, 29 August

Diary of a Madman, Nikolai Gogol & Howard Colyer, Jack Studio Theatre, 30 August

Soul Music, Terry Pratchett, Andrew Doyle & Craig Adams, Rose Theatre, Kingston, 31 August

El Castigo Sin Venganza (Punishment Without Revenge), Lope de Vega, Shakespeare’s Globe, 1 September

Dogfight, Peter Duchan, Benj Pasek & Justin Paul, The Large, Southwark Playhouse, 2 September

Fully Committed, Becky Mode, Menier Chocolate Factory, 3 September

Annie Get Your Gun, Irving Berlin and Dorothy & Herbert Fields, New Wimbledon Theatre, 9 September

The Widowing of Mrs Holroyd, D.H. Lawrence, Orange Tree Theatre, 10 September

Innocence and Experience, Indomitable Productions, Waterloo East Theatre, 11 September

Mother Courage and Her Children, Bertolt Brecht, Teatro Vivo @ Royal Arsenal, 12 September

The Last Five Years, Jason Robert Brown, Rhoda McGaw Theatre, 13 September

Read Not Dead: The Duchess of Amalfi’s Steward, Lope de Vega, Sam Wanamaker Playhouse, 14 September

Fred & Madge, Joe Orton, The Hope Theatre, 15 September

Price of Money, Belarus Free Theatre, The Albany, 16 September

Doctor Scroggy’s War, Howard Brenton, Shakespeare’s Globe, 17 September

Gunmetal Blues, Scott Wentworth, Craig Bohmler and Marion Adler, Queen’s Theatre Hornchurch, 18 September

The Woman in the Moon, John Lyly, Rose Theatre Bankside, 19 September

Reptember: Prometheus / John Gabriel Borkmann / Dogs Dialogue, New Diorama Theatre, 20 September

The Royal Duchess Superstore, Jonny O’Neill, Half Moon Theatre, 20 September

You’re Always With Me, Ilyas Afandiyev, Lost Theatre, 21 September

Double Death, Simon Williams, Theatre Royal Windsor, 22 September

Present Laughter, Noël Coward, Dugdale Centre, 24 September

The James Plays, Rona Munro, Olivier, National Theatre, 25 September

Dylan Thomas: Return Journey, Bob Kingdom, Woolwich Grand Theatre, 26 September

Master Shakeshafte, Peter Parkinson, Mary Wallace Theatre, 27 September

Salome, Oscar Wilde, Theatre Collection at Lord Stanley Pub, 28 September

Dangerous Corner, J.B. Priestley, Richmond Theatre, 29 September

Speed-the-Plow, David Mamet, Playhouse Theatre, 30 September

Single Spies: An Englishman Abroad and A Question of Attribution, Alan Bennett, Rose Theatre Kingston, 1 October

Pitcairn, Richard Bean, Shakespeare’s Globe, 2 October

Muscovado, Matilda Ibini, Holy Trinity Church, Clapham Common, 3 October

Red Sky / Blue Sky, Nick Brown, Bridge House Theatre, 4 October

How to Win Against History, Seiriol Davies, Ovalhouse Theatre, 4 October

Crimplene Millionaire, Boogaloo Stu, Ovalhouse Theatre, 4 October

The Silence of Snow: The Life of Patrick Hamilton, Mark Farrelly, Old Red Lion Theatre, 5 October

Freedom Play, Craig Taylor, Level 5 Function Room, Royal Festival Hall, Southbank Centre, 5 October

Dreamboats and Miniskirts, Laurence Marks and Maurice Gran, Milton Keynes Theatre, 6 October

The Comedy of Errors, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 7 October

Lend Me a Tenor, Ken Ludwig, Queen’s Theatre Hornchurch, 8 October

Lord of the Dance – Dangerous Games, Michael Flatley, London Palladium, 9 October

Notes from the Underground, Fyodor Dostoyevsky, Harry Lloyd and Gerald Garutti, The Print Room, 10 October

Love’s Labour’s Lost, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, 11 October

Love’s Labour’s Won (Much Ado About Nothing), William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, 11 October

Free As Air, Dorothy Reynolds and Julian Slade, Finborough Theatre, 12 October

Russian State Philharmonic Orchestra, Cadogan Hall, 13 October

Uncle Vanya, Anton Chekhov, adapted by Anya Reiss, St James Theatre, 14 October

Barnum, Mark Bramble, Michael Stewart and Cy Coleman, New Wimbledon Theatre, 15 October

The Cherry Orchard, Anton Chekhov, adapted by Simon Stephens, Young Vic, 15 October

Secret Theatre Show 6, Mark Ravenhill, Studio Theatre, Artsdepot, 16 October

The Picture of Dorian Gray, Oscar Wilde, The Alchemic Order, Greenwich, 17 October

Into the Woods, Stephen Sondheim and James Lapine, Ye Olde Rose & Crown, 19 October

Alice on the Underground, Chris Bond, Jo Collins and Paula Rees, Chickenshed Theatre, 20 October

Memphis, David Bryan and Joe DiPietro, Shaftesbury Theatre, 21 October

Lotty’s War, Giuliano Crispini, Richmond Theatre, 22 October

The Hunters Grimm, Teatro Vivo, Deptford Lounge, 22 October

Electra, Sophocles, The Old Vic, 24 October

Dylan Thomas: Clown in the Moon, Gwynne Edwards, RADA Studios, 25 October

Here Lies Love, David Byrne and Fatboy Slim, Dorfman, National Theatre, 25 October

The House That Will Not Stand, Marcus Gardley, Tricycle Theatre, 25 October

The Rivals, Richard Brinsley Sheridan, Arcola Theatre, 27 October

The Addams Family, Andrew Lippa, Marshall Brickman and Rick Elice, Brookside Theatre Romford, 28 October

First Episode, Terence Rattigan, Jermyn Street Theatre, 2 November

Boris Godunov, Modest Mussorgsky, Barbican Hall, 3 November

Levsha, Rodion Shchedrin, Barbican Hall, 4 November

Mariinsky Chorus, Milton Court Concert Hall, 5 November

The Apple Cart, George Bernard Shaw, The Lion and Unicorn Theatre, 6 November

Rachmaninoff’s Fourth Piano Concerto, Royal Festival Hall, Southbank Centre, 7 November

Monstrous Regiment, Terry Pratchett, adapted by Stephen Briggs, Mary Wallace Theatre, 8 November

Grand Guignol, Carl Grose, The Large, Southwark Playhouse, 10 November

Scènes de ballet / Five Brahms Waltzes in the Manner of Isadora Duncan / Symphonic Variations / A Month in the Country, Royal Opera House, 11 November

Return to the Forbidden Planet, Bob Carlton, Queens Theatre Hornchurch, 12 November

Jump!, Yegam Theatre, Peacock Theatre, 13 November

A Midsummer Night’s Dream, Dmitry Krymov Lab, Barbican Theatre, 14 November

The Witch of Edmonton, William Rowley, Thomas Dekker and John Ford, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 15 November

A Christmas Carol – As Told by Jacob Marley (Deceased), James Hyland, Kenneth More Theatre, 16 November

Hippolytos, Euripides, Colepit Theatre, 16 November

Ceremony of Innocence / The Age of Anxiety / Aeternum, Royal Opera House, 17 November

Our Town, Thornton Wilder, Almeida Theatre, 18 November

‘Tis Pity She’s a Whore, John Ford, Sam Wanamaker Playhouse, 19 November

The Realness, Maureen Chadwick, David Watson and Kath Gott, Hackney Downs Studios, 20 November

The Vikings at Helgeland, Henrik Ibsen, Drayton Theatre, 21 November

Everyman: A Medieval Morality Play, Little Spaniel Theatre, St Bartholomew the Great, 22 November

Classical Spectacular, Royal Albert Hall, 22 November

The Vortex, Noël Coward, Pump House Theatre, 24 November

Assassins, John Weidman and Stephen Sondheim, Menier Chocolate Factory, 25 November

Dracula, Mark Bruce Company, Artsdepot, 26 November

Henry IV, William Shakespeare, Donmar Warehouse, 27 November

Her Naked Skin, Rebecca Lenkiewicz, Bernie Grant Arts Centre, 28 November

People Show: 124 Fallout, Toynbee Studios, 28 November

People Show: 127 Hands Off, Toynbee Studios, 28 November

The Hypochondriac, Molière, Richmond Theatre, 29 November

Just So, Anthony Drewe and George Stiles, Watermans, 29 November

American Blues: The Dark Room, The Lady of Larkspur Lotion and The One Exception, Tennessee Williams, Pentameters Theatre, 2 December

Hamlet, William Shakespeare, Park Theatre, 3 December

Hopelessly Devoted, Kate Tempest, Roundhouse Studio, 4 December

Who Shot Santa? Network Theatre, 5 December

The Christmas Truce, Phil Porter, Royal Shakespeare Theatre, 6 December

Jabberwocky, Lewis Carroll, Peter O’Rourke and Steve Tiplady, Little Angel Theatre, 7 December

Snow Queen, Colin Wakefield and Kate Edgar, Hampton Hill Playhouse, 7 December

The Mad Hatter’s Tea Party, ZooNation, Linbury Studio Theatre, 8 December

Borges & I, Idle Motion, New Diorama Theatre, 9 December

Golem, 1927, Young Vic, 10 December

The Illusion, Pierre Corneille, Platform Theatre, 11 December

First Love, Samuel Beckett, Arcola Theatre, 11 December

Jack and the Beanstalk, The Alban Arena, 12 December

Beulah, Jim Harbourne and Edward Wre, Arts Theatre Upstairs, 14 December

City of Angels, Cy Coleman, David Zippel and Larry Gelbart, Donmar Warehouse, 15 December

Siro-A, Leicester Square Theatre, 16 December

The Dragon, Yevgeny Schwartz, The Little, Southwark Playhouse, 17 December

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s