2018

Bananaman, Leon Parris, The Large, Southwark Playhouse, 2 January

Hair: The Musical, Galt MacDermot, The Vaults Theatre, 9 January

Mischief Movie Night, Mischief Theatre, Arts Theatre, 10 January

Invisible Web, Maggie Driver and Stephanie Barrows, Redbridge Drama Centre, 11 January

The Mitfords, Gail Louw, Greenwich Theatre (Studio), 12 January

C’est La Vie: Sarah Bernhardt and Me, Hilary Tones, Katzspace Studio Theatre, 14 January

RCM Chamber Music (Schubert and Mozart), Royal College of Music, 15 January

La Nativité du Seigneur, Olivier Messiaen, ORNC Chapel, 16 January

A Christmas Carol, Charles Dickens, adapted by Jack Thorne, Old Vic, 17 January

Everything’s Going To Be KO, Kaiya Stone, Gerry’s Studio, Theatre Royal Stratford East, 18 January

Altered State, William Patterson, Audrey Longman Studio, Brentwood Theatre, 19 January

Take Me Home: Horror Within, Broadway Barking, 20 January

Macbeth, William Shakespeare, Playground Theatre, 20 January

The Claim, Tim Cowbury, Shoreditch Town Hall, 22 January

Heartbreak House, George Bernard Shaw, Union Theatre, 23 January

Glengarry Glen Ross, David Mamet, Playhouse Theatre, 24 January

Edward II, Christopher Marlowe, Greenwich Theatre, 25 January

The Exorcist, William Peter Blatty, adapted by John Pielmeier, Phoenix Theatre, 26 January

Bernstein Chamber Music, Milton Court Concert Hall, 27 January

Bernstein Choral Music, St Giles’ Cripplegate, 27 January

Bernstein Orchestral Music, Barbican Hall, 27 January

Ken, Terry Johnson, Bunker Theatre, 28 January

Julius Caesar, William Shakespeare, Bridge Theatre, 29 January

RCM Chamber Music (Ginastera and Dvořák), Royal College of Music, 30 January

Mengele, Tim Marriott, Katzspace Studio Theatre, 31 January

Ethel Smyth: Grasp the Nettle, Lucy Stephens and Elizabeth Marcus, Redbridge Drama Centre, 1 February

‘A Crowd of Twisted Things’: New Works for Ensemble and Voice, New Recital Hall, Royal Academy of Music, 2 February

Deeds Not Words, Time Will Tell Theatre, Blackheath Halls, 4 February

RCM at St Stephen’s Church, 5 February

The Captive Queen, John Dryden, Sam Wanamaker Playhouse, 6 February

Heaven, Theater Taptoe, adapted by Luk De Bruyker and Willem Verheyden, Little Angel Studio, 10 February

RCM Chamber Music (Debussy, Liszt, Chopin, Piazzolla, Varèse, Schumann), Royal College of Music, 13 February

Outside Edge, Richard Harris, East Lane Theatre, 15 February

Voice of the Whale, George Crumb, Royal College of Music, 16 February

Close Up, Emilia Teglia, New Diorama Theatre, 18 February

Hanna, Sam Potter, Greenwich Theatre, 21 February

Organ Recital, Royal College of Music, 25 February

RCM Chamber Music (Ysaÿe, Ravel, Honegger, Ewald, Gershwin), Royal College of Music, 28 February

Pippin, Stephen Sondheim, The Large, Southwark Playhouse, 1 March

The Birthday Party, Harold Pinter, Harold Pinter Theatre, 3 March

A Midsummer Night’s Dream, William Shakespeare, Britten Theatre, Royal College of Music, 5 March

The Game of Love and Chai, Pierre de Marivaux, adapted by Nigel Planer, Tara Theatre, 6 March

The Dog Beneath the Skin, W. H. Auden and Christopher Isherwood, Jermyn Street Theatre, 7 March

Pariah, August Strindberg, Bridewell Theatre, 8 March

International Women’s Day Recital, Royal College of Music, 8 March

Composers’ Studio, Royal College of Music, 8 March

Experimental Music, Royal College of Music, 9 March

Lewisham Live Dance Showcase 2018, Broadway Theatre Catford, 12 March

Russian Chamber Music: News & Suspense, Britten Theatre, Royal College of Music, 13 March

One Last Waltz, Luke Adamson, Greenwich Theatre (Studio), 14 March

BBC Concert Orchestra: Sondheim On Sondheim, Royal Festival Hall, 15 March

An Introduction to Practicall Musicke Upon the Viols, Royal College of Music, 16 March

Flight, Jonathan Dove, Susie Sainsbury Theatre, Royal College of Music, 17 March

Women Beware Women, Thomas Middleton, Jerwood Vanbrugh Theatre (RADA), 22 March

Summer and Smoke, Tennessee Williams, Almeida Theatre, 23 March

His Dark Materials, Philip Pullman, adapted by Nicholas Wright, South London Theatre, 24 March

Paradise Lost, Clifford Odets, Silk Street Theatre, 26 March

Lady Windermere’s Fan, Oscar Wilde, Vaudeville Theatre, 27 March

Frogman, Curious Directive, Shoreditch Town Hall, 9 April

A Bright New Boise, Samuel D. Hunter, Carne Studio Theatre (LAMDA), 11 April

The Grinning Man, Tim Phillips and Marc Teitler, Trafalgar Studios 1, 12 April

Twang!!, Lionel Bart, Union Theatre, 13 April

Fanny & Stella, Dylan Townley and Sam Plumb, Hackney Showroom, 16 April

Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons, Sam Steiner, South London Theatre, 17 April

An Evening of Comedy and Drama (The Cupboard by Olivia Ashdowne and The Fat Lady Sings in Little Grimley by David Tristram), Mornington Hall, 19 April

Widdershins, Don Nigro, Finchley Methodist Church Hall, 20 April

Frozen, Bryony Lavery, Theatre Royal Haymarket, 23 April

Recital, Trio Shaham Erez Wallfisch, King Charles Court,Trinity Laban, 25 April

Hamlet, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 25 April

Ravenscroft, Don Nigro, St Luke’s Community Centre, 26 April

The Way of the World, William Congreve, Donmar Warehouse, 27 April

The Unexpected Guest, Agatha Christie, Kenneth More Theatre, 28 April

Tonight at 8.30, Noël Coward, Jermyn Street Theatre, 29 April

Beasts and Beauties, Carol Ann Duffy, adapted by Tim Supple and Melly Still, Brentwood Theatre, 1 May

Love from a Stranger, Frank Vosper, based on a story by Agatha Christie, Richmond Theatre, 2 May

As You Like It, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 3 May

The Swallow, Guillem Clua, Cervantes Theatre, 7 May

RCM Chamber Music (Gordon, Mozart, Kodály, Debussy, Britten), Royal College of Music, 11 May

Read Not Dead: Eastward Ho!, George Chapman, Ben Jonson and John Marston, Sam Wanamaker Playhouse, 13 May

Smith Quartet, King Charles Court, Trinity Laban, 14 May

Quiz, James Graham, Noël Coward Theatre, 15 May

Le docteur Miracle / La tragédie de Carmen, Georges Bizet, Susie Sainsbury Theatre, Royal Academy of Music, 16 May

RCM Chamber Music (Boismortier, Wieniawski, Sancan, Stravinsky), Royal College of Music, 17 May

Eleanor of Aquitaine, Catherine Muschamp, Tara Theatre, 18 May

The Fantastic Follies of Mrs Rich, or The Beaux Defeated, Mary Pix, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 19 May

Shackleton’s Cat, Russell Hepplewhite, Albany Theatre, 20 May

Yvette, Urielle Klein-Mekongo, Bush Theatre (Studio), 21 May

Peer Gynt, Henrik Ibsen, Questors Theatre (Studio), 22 May

The Best Man, Gore Vidal, Playhouse Theatre, 23 May

Chess, Benny Andersson and Björn Ulvaeus, London Coliseum, 24 May

Home, David Storey, Cowan Studio, Kenneth More Theatre, 25 May

Shirleymander, Gregory Evans, Playground Theatre, 26 May

Young Frankenstein, Mel Brooks, Garrick Theatre, 26 May

California Suite, Neil Simon, Erith Playhouse, 28 May

The Moderate Soprano, David Hare, Duke of York’s Theatre, 29 May

Peter Pan, J. M. Barrie, adapted by Timothy Sheader and Liam Steel, Open Air Theatre, 30 May

Transitions Dance Company: Triple Bill, Laban Theatre, 31 May

The White Guard, Mikhail Bulgakov, Sainsbury Theatre (LAMDA), 1 June

Macbeth, William Shakespeare, Olivier, National Theatre, 4 June

After Mrs Rochester, Polly Teale, Linbury Studio (LAMDA), 5 June

The Rink, Kander & Ebb, The Large, Southwark Playhouse, 6 June

Murder on the Nile, Agatha Christie, Brookside Theatre, 7 June

Dance in Situ: BA3 Site Specific Showcase, Laban Building, 9 June

Acis and Galatea, George Frideric Handel, Lilian Baylis House, 11 June

Finishing the Picture, Arthur Miller, Finborough Theatre, 13 June

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, William Finn and Rachel Sheinkin, Drayton Arms Theatre, 15 June

#WeAreArrested, Can Dündar, adapted by Pippa Hill and Sophie Ivatts, and Day of the Living, Darren Clark, Amy Draper and Juliet Gilkes Romero, The Other Place, Stratford upon Avon, 16 June

Read Not Dead: Sir Thomas More, Sam Wanamaker Playhouse, 17 June

Killer Joe, Tracy Letts, Trafalgar Studios 1, 18 June

The Two Noble Kinsmen, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 19 June

L’invitation au voyage, Royal College of Music, 20 June

The Little Pony, Paco Bezerra, Cervantes Theatre, 21 June

The Daughter-in-Law, D. H. Lawrence, Arcola Theatre, 22 June

Olaf Liljekrans, Henrik Ibsen, Barons Court Theatre, 23 June

Tieta, The Trial, Jorge Amado, adapted by Franko Figueiredo, Marylebone Theatre, 26 June

Consent, Nina Raine, Harold Pinter Theatre, 27 June

Flauto Dolce Recorder Festival, Royal College of Music, 1 July

The Sweet Smell of Success, Marvin Hamlisch et al, Susie Sainsbury Theatre, Royal Academy of Music, 1 July

Cabaret, Royal Academy of Music, 1 July

Resonances of Waterloo, St Alfege Church, 2 July

Red, John Logan, Wyndham’s Theatre, 3 July

An Ideal Husband, Oscar Wilde, Vaudeville Theatre, 4 July

The Winter’s Tale, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 9 July

Leningrad Symphony, Dmitri Shostakovich, Royal Albert Hall, 16 July

Strictly Ballroom, Baz Luhrmann, Piccadilly Theatre, 17 July

Hello Again, Michael John LaChiusa, Linbury Studio (LAMDA), 18 July

Romeo and Juliet, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 19 July

Macbeth, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 19 July

You’re A Good Man, Charlie Brown, Clark M. Gesner and Andrew Lippa, Edward Alderton Theatre, 23 July

Ten Songs to Die For, Owen O’Neill, Tara Theatre (Studio), 24 July

Othello, William Shakespeare, Shakespeare’s Globe, 26 July

The Gin Chronicles in New York, The Misfits of London, RACC Theatre, 28 July

The Boatswain’s Mate, Ethel Smyth, Arcola Theatre, 30 July

Bring It On, Tom Kitt, Amanda Green and Lin-Manuel Miranda, The Large, Southwark Playhouse, 13 August

One Last Look, Maria McAteer, London Irish Centre, 15 August

The Lieutenant of Inishmore, Martin McDonagh, Noël Coward Theatre, 18 August

And Tell Sad Stories of the Deaths of Queens, Tennessee Williams, King’s Head Theatre, 19 August

Fun Home, Alison Bechdel, adapted by Lisa Kron and Jeanine Tesori, Young Vic, 20 August

Emilia, Morgan Lloyd Malcolm, Shakespeare’s Globe, 24 August

Pressure, David Haig, Ambassadors Theatre, 28 August

The Importance of Being Earnest, Oscar Wilde, Vaudeville Theatre, 1 September

Sonnet Sunday, Shakespeare’s Globe, 2 September

The Merry Wives of Windsor, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 11 September

The Penguin and I, Living Room Circus, Crossrail Roof Garden, 13 September

Extraordinary Women: Alicia, Duchess Dudley, St Giles in the Fields Church, 15 September

Hogarth’s Progress: The Art of Success, Nick Dear, Rose Theatre Kingston, 15 September

Eyam, Matt Hartley, Shakespeare’s Globe, 18 September

Kinky Boots, Cyndi Lauper, Adelphi Theatre, 19 September

Hogarth’s Progress: The Taste of the Town, Nick Dear, Rose Theatre Kingston, 22 September

The King and I, Rodgers & Hammerstein, London Palladium, 24 September

A Winning Hazard / Allow Me To Apologise / Orange Blossoms, J. P. Wooler, Finborough Theatre, 25 September

Pinter One: One For The Road / New World Order / Ashes to Ashes / Mountain Language The Pres and an Officer, Harold Pinter, Harold Pinter Theatre, 25 September

St Nicholas, Conor McPherson, Donmar Dryden Street, 1 October

Measure for Measure, William Shakespeare, Donmar Warehouse, 9 October

A Glimpse of the Domesticity of Franklin Barnabas, George Bernard Shaw, Pentameters Theatre, 14 October

Pinter Two: The Lover / The Collection, Harold Pinter, Harold Pinter Theatre, 15 October

The Wider Earth, David Morton, Natural History Museum, 16 October

The Band, Gary Barlow, New Wimbledon Theatre, 23 October

The Inheritance, Matthew Lopez, Noël Coward Theatre, 24 October

Design for Living, Noël Coward, Sainsbury Theatre (LAMDA), 25 October

I and You, Lauren Gunderson, Hampstead Theatre, 29 October

The Séance, Sheridan Cassidy, Brunel Tunnel, 31 October

Troilus and Cressida, William Shakespeare, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 1 November

Tamburlaine, Christopher Marlowe, Swan Theatre, Stratford upon Avon, 1 November

Two-Body Problem, Louis Rogers, Old Red Lion Theatre, 3 November

RCM Chamber Music (Kodály, Purcell, Messiaen, Martinů, Boccherini, Rachmaninov, Piazzola), Royal College of Music, 5 November

A Very Very Very Dark Matter, Martin McDonagh, Bridge Theatre, 5 November

John Gabriel Borkman, Henrik Ibsen, Upstairs at the Gatehouse, 6 November

City of Angels, Cy Coleman and David Zippel, Stockwell Playhouse, 8 November

Macbeth, William Shakespeare, Barbican Theatre, 9 November

Heathers: The Musical, Kevin Murphy and Laurence O’Keefe, Theatre Royal Haymarket, 12 November

Wunderkammer, Francesca Pazniokas, Matchstick Theatre, 13 November

Midnight in Manhattan (Every Twenty Minutes, The Pink Bedroom, The Fat Man’s Wife), Tennessee Williams, Pentameters Theatre, 15 November

King Lear (NT Live), William Shakespeare, from Duke of York’s Theatre, 25 November

Pinter Three: Landscape / A Kind of Alaska Monologue, Harold Pinter, Harold Pinter Theatre, 26 November

Pinter Four: Moonlight / Night School, Harold Pinter, Harold Pinter Theatre, 27 November

The Height of the Storm, Florian Zeller, Wyndham’s Theatre, 28 November

The Wild Duck, Henrik Ibsen, Almeida Theatre, 29 November

Philistines, Maxim Gorky, Jerwood Vanbrugh Theatre (RADA), 30 November

How to Catch a Krampus, Sink the Pink, Pleasance Theatre, 2 December

Christmas Gothic, Rebecca Vaughan, Dugdale Centre, 3 December

Uncle Vanya, Anton Chekhov, Hampstead Theatre, 5 December

Peter Pan, J. M. Barrie, Park Theatre, 6 December

A Christmas Carol, Charles Dickens, adapted by David Edgar, Royal Shakespeare Theatre, Stratford upon Avon, 8 December

The Double Dealer, William Congreve, Orange Tree Theatre, 11 December

The Tragedy of King Richard II, William Shakespeare, Almeida Theatre, 12 December

Jeff Wayne’s The War of the Worlds, The O2, 15 December

Antony and Cleopatra, William Shakespeare, Olivier, National Theatre, 17 December

Ghost Stories for Christmas, Questors Theatre (Studio), 30 December